HISTORIA

Home HISTORIA SPORTOWCY SUKCESY
Home

 

Home

 

 

Klub spod znaku RODŁA

       W tym roku   idea   RODŁA   obchodziła 85 rocznicę powstania – 27 sierpnia 1922 roku powstał Związek Polaków w Niemczech, którego zadaniem było promowanie polskiej kultury, sztuki i historii w skupiskach Polaków w Niemczech oraz ziemiach byłego zaboru niemieckiego.

Organizacja za znak obrała RODŁO według pomysłu Edmun- da Osmańczyka, który połączył dwa słowa „rodnica”i „godło”.

Projekt graficzny wykonała pani Janina Kłopocka.

Organizacja mimo prześladowań ze strony władz niemieckich działala   prężnie dzięki centralnej formie zarządzania.

     Działalność Związku obejmowała wiele dziedzin życia codziennego do których należy zaliczyć : krzewienie czytelnictwa w języku polskim, propagowanie sportu i turystyki, naukę polskiego śpiewu i wychowania społecznego.

    Opiekunowie oraz instruktorzy działający w Związku wielką uwagę zwracali na życie religijne Polaków na emigracji a w szczególności dzieci i młodzieży organizowano pielgrzymki do sanktuariów w Polsce i za granicą.

    W obliczu gasnącego kulturkampfu oraz prężnie działającej Hakaty, wielu działaczy Związku było szykanowanych przez władze niemieckie poprzez zwalnianie z pracy szczególnie dotyczyło to urzędników i nauczycieli. 

W wyniku odrodzenia się  państwa polskiego wiele skupisk Polaków znalazło się poza granicami kraju.

Prześladowania dotknęły również polskich księży za ustawiczną, mimo niemieckich   urzędowych zakazów, liturgię Mszy św. w języku polskim.   

Niepokorni księża patryjoci byli karnie przenoszeni do odległych parafii.

Naczelną zasadą działaczy Związku Polaków w Niemczech spod znaku RODŁA wśród których było wielu księży była

obrona katolicyzmu jako obrona Ojczystych wartości.

W 15 rocznicę działalności Związek zorganizował w Berlinie Kongres – 6 marca 1938 roku

na którym obok podsumowania dotychczasowej działalności przedstawiono pięć

  Prawd Polaków :

 

I . Jesteśmy Polakami !

II . Wiara ojców naszych jest wiarą naszych dzieci !

III. Polak Polakowi bratem !

IV. Co dzień Polak Narodowi służy !

V. Polska Matką naszą – nie wolno mówić o Matce źle !

 

   Znana jest wspaniała postawa nauczycieli i uczniów polskiego Gimnazjum w Kwidzyniu,którzy wspaniale manifestowali swoją polskość.Większa część grona pedagogicznego była członkami Rodła.

Wielu tych wspaniałych pedagogów oraz wychowanków kwidzyńskiego gimnazjum po wybuchu II wojny światowej t rafiła do niemieckich obozów koncentracyjnych.

 

     Zgodnie tradycją idei   RODŁA – 26 stycznia 2000 roku powstał 

  Katolicki Uczniowski Klub Sportowy „RODŁO”

działający przy Szkole Podstawowej Nr 15 im.Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie.

  

Pięć Prawd Polaków   stanowi integralną część statutu naszego szkolnego „RODŁA”, pragniemy aby ciągle powyższe zasady były celem dorosłego życia naszych wychowanków i ich bliskich.  

 

4 stycznia 2001 roku na mocy kanonu 300 Kodeksu Prawa Kanonicznego Arcybiskup Metropolita Warmiński ks.dr Edmund Piszcz dał zgodę na prawo używania w nazwie klubu określenia „Katolicki”.

Prezesem i współzałożycielem klubu jest katecheta mgr Henryk Pejchert.

     Oprócz rozwoju fizycznego naszych wychowanków kładziony jest nacisk wychowanie patriotyczne związane z historią Ojczyzny oraz regionu.

Począwszy od rejestracji klubu zawsze służy nam pomocą Dyrekcja Szkoły.

   Klub korzysta z sali gimnastycznej oraz boiska.

W klubie działają trzy sekcje :

Sekcja Ogólnorozwojowa grupująca dzieci z klas I – III, której jest mgr Krystyna Baczmaga, Sekcja Piłki Nożnej chłopców klas IV – VI, której opiekunem jest mgr Henryk Pejchert oraz Sekcja Piłki Siatkowej dziewcząt klas IV – VI, której opiekunem jest mgr Anna Kołodziejczyk.

    Klub w ramach zajęć pozalekcyjnych prowadzi całoroczną Szkolną Ligę Mistrzów w której w fazie wstępnej bierze udział 200 chłopców z klas III – VI.

KUKS "RODŁO" prowadzi drużyny piłkarskie we wszystkich rocznikach ( kl. I – VI ), które reprezentując Klub i Szkołę odnoszą wiele sukcesów w rozgrywkach międzyszkolnych oraz turniejach w których biorą udział kluby profesjonalne.

Do najważniejszych sukcesów Sekcji Piłkarskiej należy uznać zdobycie przez Reprezentacje Szkoły w roku 2000   III miejsca i brązowych medali oraz w 2003 roku I miejsca i złotych medali w Halowych Mistrzostwach Olsztyna w piłce nożnej.

Rok 2003 przyniósł nam największy sukces w krótkiej historii klubu: Mistrzostwo Województwa Szkół Podstawowych w piłce noznej po wygraniu Turnieju Finałowego w Nidzicy.

Następnie jako mistrz województwa pod szyldem Olsztyna braliśmy udział w FinałowymTurnieju Mistrzostw Polski Szkół Podstawowych 12 – 14 czerwca 2003r.w Głogowie.

Nasi młodzi sportowcy na tej prestiżowej imprezie zajęli wspaniałe   III miejsce, okazały puchar oraz brązowe medale.

Zespół grał w składzie: Sebastian Ilczuk, Mateusz Chyl,

Damian Zdunek, Kamil Piórkowski, Tomasz Basiewicz,

Damian Łazicki, Łukasz Bartycha, Radosław Waćkowski.

Dwóch zawodników z tego składu: Sebastian Ilczuk oraz

Damian Łazicki są reprezentantami Polski drużyn młodzieżowych.

Sukces w Głogowie został odnotowany przez lokalną i centralną prasę oraz przez   TVP 3 Odział Dolnośląski.

O istnieniu i działalności Katolickiego Uczniowskiego Klubu pisał ogólnopolski „Nasz Dziennik” z dnia 1 czerwca 2004r.  

 

Dziewczęta z Sekcji Piłki Siatkowej   w 2005 roku w I Ogólnopolskim Turnieju o Puchar Prezydenta Olsztyna zdobyły III miejsce .

Sekcje Piłki Siatkowej dziewcząt prowadzi mgr Anna Kołodziejczyk, której podopieczne odnoszą wiele sukcesów na parkietach miasta ora wielokrotnie startowały w zawodach wojewódzkich oraz turniejach ogólnopolskich: Pile, Toruniu, Olsztynie oraz Wrzesinie.

Nasze zawodniczki: Dominika Bartkowska, Patrycja Krawczyk, Dominika Madalińska oraz Alina Neshchor były w kadrze województwa kadetek.

Obecnie mgr Anna Kołodziejczyk jest w trakcie organizowania w naszej szkole sportowej klasy siatkarskiej.

Nasi zawodnicy poszczególnnych sekcji występują w firmowych strojach jest to możliwe dzięki wysiłkom opiekunów poszczególnych sekcji klubu.

Przy biernej postawie władz miasta otrzymujemy pomoc finansową od archidiecezji warmińskiej oraz parafii N.S.P.J. w Olsztynie.

Szczególnie ważna jest pomoc finansowa przy licznych wyjazdach naszych sportowców do różnych miast na terenie naszego województwa oraz kraju.

Instruktorzy oraz opiekunowie w naszym klubie pracują na zasadzie wolontariatu, całą radość i energię do dalszej pracy czerpią z sukcesów swoich wychowanków.

Sekcja Piłkarska KUKS "RODŁO" współpracuje ze Szkółką Piłkarską „NAKI” STOMIL do której kieruje najzdolniejszych zawodników.

Sekcja Piłki Siatkowej dziewcząt współpracuje z Wamiss Olsztyn oraz gimnazjami w których są klasy sitkówki dziewcząt na terenie miasta.

Katolicki Uczniowski Klub Sportowy „RODŁO”, jest jedynym sportowym klubem katolickim działającym na terenie szkoły publicznej w Polsce.

Klub przynależy do Katolickiego Stowarzyszenia Sportowego Rzeczypospolitej oraz Warmińsko-Mazurskiego Szkolnego Związku   Sportowego   w   Olsztynie.

 

                                             prezes KUKS „RODŁO” – mgr Henryk Pejchert