Warto przeczytać!!!

 

Najlepsi czytelnicy naszej biblioteki polecają: Sir Arthur Conan Doyle „Przygody Sherlocka Holmesa”  

Światowej sławy książka o przygodach najsłynniejszego londyńskiego detektywa z Baker Street. Znajdziecie w niej między innymi tragiczną historię inżyniera-mechanika i opowieść o Berylowej Koronie, a także porażkę Holmesa z genialną przestępczynią Ireną Adler. Sherlock Holmes, londyński detektyw-amator i utalentowany skrzypek, którego głównym zajęciem jest rozwiązywanie spraw, które wg. innych są niemożliwe do rozwiązania. Holmes posługując się swą chłodną logiką i dedukcją rozwiązuje sprawy tak sprytnie i nagle, że czytając nie zauważysz, kiedy rozwiązanie przyjdzie.

„Przygody Sherlocka Holmesa” były i są wciąż jednym z największych hitów w dziedzinie powieści sensacyjno- detektywistyczno-kryminalnych.

Ciekawostka

Serię opowiadań o Sherlocku Holmesie wydano przypadkiem. Arthur Conan Doyle pisał przeważnie dramaty i powieści kryminalne, lecz wszystkie okazywały się klapą. Kiedyś przypadkiem wysyłając swojemu wydawcy jeden z dramatów zapomniał wyjąć z niego jednej ze swoich powieści. Conan Doyle pisał dla siebie krótkie historyjki detektywistyczne (właśnie te o Holmesie) dla rozrywki. Zadzwonił do wydawcy, ale okazało się, że opowiastka detektywistyczna ta, która została wysłana z dramatem została już opublikowana i wyszła do księgarń. Po krótkim czasie wydawca zadzwonił do Conan Doyle’a i okazało się że właśnie ta powiastka o genialnym detektywie odniosła taki sukces, że trzeba było dodrukować jeszcze nakład kilku tysięcy egzemplarzy. Po tym sukcesie Doyle wydał jeszcze kilkadziesiąt historii o genialnym detektywie z Baker Street w tym dłuższe historie takie jak „Studium w szkarłacie” „Znak  czterech” czy „Pies Baskerville’ów”.   

napisał Kuba Kwiatkowski

 

 

Seria Niefortunnych Zdarzeń

Seria Niefortunnych Zdarzeń - to cykl książek opowiadających o tragicznym życiu trojaczków, od momentu ,w którym sfajczył im się dom , do momentu pokonania głównego wroga, którym w tym przypadku jest hrabia Olaf, który chce zostać ich opiekunem, a potem je zabić, żeby zagarnąć ich majątek.

O całej serii niektórym wiele powie to, że ma ona 13 książek, z których każda ma 13 rozdziałów (jeśli liczycie, że powiem, że każdy rozdział ma 13 stron , to się przeliczyliście). Ogółem przez połowę serii Olaf …… (sami się domyślcie) ich opiekunów, robi z rodzeństwa zbrodniarzy (cwany plan), a potem oni sami muszą uciekać. Rodzeństwo jest trochę dziwne, a składają się na nie: Klaus, największy czytelnik o jakim czytaliście (bo niewiele osób wprowadza do swoich opowieści takich kujonów), Wioletta, wielki wynalazca (nie, to nie ona spaliła dom, tak ,ma alibi, była wtedy z rodzeństwem na plaży ), wszyscy, którzy ją znają wiedzą, że kiedy myśli, związuje sobie włosy, Słoneczko, najmłodsza osoba w timie, gryzie wszystko, co wpadnie jej w ręce (jeśli książka wam się spodoba, to obejrzyjcie film, zwłaszcza świetną scenę kiedy mała trzyma się zębami stołu).

Dziękuję! A teraz koniecznie wypożyczcie książkę.!

napisał Ignacy Mokrzecki

„Patrząc na niebo Kopernika” – książka wydana przez olsztyńskie wydawnictwo „Edytor”, a napisana przez Kazimierza SCHILLINGA, znanego astronoma, naukowca i publicystę olsztyńskiego. Książka zredagowana została z jego felietonów, które wcześniej pisał i zamieszczał w prasie. Książkę polecam pasjonatom astronomii i wiedzy o wszechświecie. A oto tytuły rozdziałów „Oglądanie nieba gołym okiem”, Jak duży jest wszechświat, „Galaktyka”, „Wszystko się kręci”, „Planeta Ziemia”, Dlaczego Słońce świeci?”, „Czy grozi nam wybuch Słońca?” i inne. Po przeczytaniu na pewno nauczysz się podstaw teorii o kosmosie. Do książki dodana jest biografia autora.

 

http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRZ9VkPVkXlf98rzYm8EB1hYtnVhzhOS_ikntOfZTy-_oVHlOZshQ http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTdMvZBQgn3OM80KAoRjxOTcWyqKLd6LoUXCl9G0rCD_eiLlxO2

 

napisał Kuba Dąbrowski