WSTĘP

Autorkom monografii Szkoły Podstawowej Nr 15 im.   Wojciecha Kętrzyńskiego przyświecała wizja przedstawienia najważniejszych wydarzeń w 50 – letniej historii szkoły w oparciu o dostępne materiały: kroniki szkolne, protokoły z posiedzeń rad pedagogicznych, wywiady z byłymi dyrektorami szkoły, nauczycielami i uczniami. Myślą przewodnią stało się ukazanie oprócz ważnych faktów z życia szkoły, emocji im towarzyszących, wspomnień i refleksji po latach. Monografia zawiera   fotografie, listę nauczycieli i absolwentów. Dotychczas historię szkoły poznaliśmy już z opracowań pań: Haliny Wawrzyniak i Danieli Bierkowskiej, Sabiny Myklusz, Barbary Bogacz, Joanny Żylińskiej i Beaty Sielewicz.

Pracę poświęcamy tym, którym zawdzięczamy historię i dzień dzisiejszy Szkoły Podstawowej Nr 15 w Olsztynie.

Dziękujemy wszystkim nauczycielom, uczniom i rodzicom, którzy zaangażowali się w powstanie monografii. Dziękujemy tym wszystkim osobom, dzięki którym nasza praca będzie mogła ujrzeć światło dzienne i trafić do czytelnika.

Zebranie informacji z 50 – letniej historii szkoły było zadaniem niezwykle pasjonującym, ale przysporzyło nam również wielu trudności. Nie zachowały się wszystkie dzienniki i arkusze ocen, niektóre z dokumentów w chwili obecnej są nie do odczytania. Dla tego też nasza praca może nie być w 100 % kompletna. Zdajemy sobie sprawę, że może brakować niektórych nazwisk, a niektóre mogą zostać błędnie zapisane. Dołożyłyśmy wszelkich starań aby rzetelnie wykonać swoją pracę, jednak zastana rzeczywistość pozostała nieugięta. Serdecznie przepraszamy tych wszystkich, których nazwiska zagarnęła historia.

Mimo wszystko, mamy nadzieję, że nasza praca dostarczy czytelnikowi wielu ciepłych wspomnień   i wzruszeń.

Halina Sopicka

Joanna Żylińska

„Szkoło! Szkoło!

Gdy cię wspominam,