BEZPIECZNA  DROGA

DO  SZKOŁY

1. Do szkoły idź drogą uczęszczaną. Nie przechodź "na skróty" przez miejsca ustronne.

2. Jeśli nie ma chodnika idź poboczem z lewej strony jezdni.

3. Przez ulicę przechodź w miejscach wyznaczonych, zawsze na zielonym świetle.

4. Jeśli jesteś zaczepiany przez nieznajomego powiadom o tym niezwłocznie rodziców lub opiekunów.

5. Wychodząc z domu zawsze informuj rodziców lub opiekunów dokšd idziesz, z kim i kiedy wrócisz.

6. Podczas zabawy nie oddalaj się od miejsca zamieszkania. Przebywaj w grupie innych dzieci i ich opiekunów.

7. Nie przyjmuj od nieznajomych żadnych prezentów w postaci słodyczy, zabawek, pieniędzy itp.

8. Nie ufaj osobom obcym. Nie oddalaj się z nimi od miejsca zamieszkania bądź zaprzyjaźnionej grupy osób.

9. Gdy obcy zapuka do twych drzwi nie otwieraj ich. Nie wiesz kim jest nieznana osoba.

10. Nie opowiadaj nieznajomym jaki jest stan majątkowy twoich rodziców, co posiadają w domu i gdzie przechowują przedmioty wartościowe.

11. Jeśli rodzice zostawią tobie klucze od mieszkania noś je w miejscu niewidocznym dla obcego. Nie mów, że jesteś sam w domu.

12. Jeśli nieznajomy zapyta cię o drogę, pod żadnym pozorem nie wsiadaj z nim do samochodu, którym jedzie.